Co się zmieni, gdy wejdzie w życie Tarcza Antykryzysowa 4.0?
Autor:
Dodano: 15 czerwca, 2020
Komentarze: 0
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Zgodnie z przyjętą właśnie przez Sejm ustawą zwaną Tarczą Antykryzysową, jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków.
Na czym polega atrakcyjność pożyczki 5000 zł?
Oprocentowanie pożyczki z urzędu pracy jest stałe. W skali roku wynosi ono 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Spłata pożyczki nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Ustawodawcy przewidzieli okres karencji w spłacie kredytu wraz z odsetkami. Spłatę można rozpocząć najpóźniej po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki.
Rada Ministrów może przedłużyć okres spłaty pożyczki w drodze rozporządzenia, ze względu na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub okres obowiązywania stanu epidemii.
Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie
Kolejna poprawka do tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0, mówi, że przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia mikropożyczki bez składania żadnego wniosku. Informacje o tym, czy działalność nadal jest prowadzona, Powiatowe Urzędy Pracy weryfikowałyby na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Aktualnie przyznanych zostało 1,17 mln mikropożyczek na łączną kwotę 5,83 mld złotych.
Przepis w trakcie nowelizacji
W uchwalonej przez Sejm ustawie tzw. tarczy Antykryzysowej 4.0 znowelizowano przepisy o mikropożyczce. Zmieniona została treść art. 15zzd, ust. 7 i uchylony ust.8, co oznacza, że przedsiębiorca korzystający z mikropożyczki nie musi składać wniosku o umorzenie. Obecnie jedyny warunek (nowa treść ust. 7): „Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.” Ustawa jest w toku legislacji (etap – Senat), ale prawdopodobieństwo nieprzyjęcia takiej zmiany jest wyłącznie ściśle teoretyczne.